دوره 3، شماره 4 - ( 9-1398 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 292-284 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


چکیده:   (1596 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: در حال حاضر بیماری دیابت یکی از شایع ترین علل مرگ و میر و از نگرانی  های در حال تشدید بهداشت عمومی در جهان می باشد. آموزش و ارتقای آگاهی افراد جامعه در زمینه این بیماری می تواند نقش موثری در پیشگیری و کنترل دیابت داشته باشد. مطالعه حاضر با هدف بررسی تاثیر برنامه های هفته سلامت در زمینه بیماری دیابت در شهروندان استان فارس انجام شد.
روش بررسی:  این پژوهش توصیفی- تحلیلی که به صورت مداخله ای در سال 1395 بر روی 501 نفر انجام شد. نمونه‏گیری به صورت خوشه‏ای چند مرحله‏ای بود. داده ها با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته جمع آوری شدند. از آزمون های آماری  تی تست زوجی  و آزمون تی نمونه های مستقل برای تحلیل داده ها استفاده شد. داد ها در نرم افزار SPSS ورژن 19 وارد شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد برگزاری هفته سلامت تاثیر معناداری بر افزایش اگاهی شرکت کنندگان در مورد بیماری و راههای تشخیص آن و همچنین راههای پیشگیری از آن داشت(001/0< P). همچنین در هفته سلامت تغییر معناداری در فراوانی منابع اطلاعاتی بهداشتی در رسانه های جمعی مانند  تلویزیون، رادیو، شبکه های های اجتماعی و اینترنت، پمفلت و پوستر مشاهد گردید(001/0< P). درصورتی که در منابع بیل بورد، کارکنان مراکز بهداشتی و سایر اختلاف دیده شده قبل و بعد از هفته سلامت اختلاف معناداری مشاهده نشد.
بحث و نتیجه گیری: اطلاع رسانی به مردم در زمینه هفته سلامت و برنامه های آن از طریق رسانه های جمعی می تواند نقش موثری در ارتقای سواد سلامت افراد ایفا نماید و منجر به پیشگیری و انجام رفتارهای صحیح جهت مقابله با بیماری شود.   
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/4/11 | پذیرش: 1399/7/1 | انتشار: 1398/9/28

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.